Archiv Přemysla Pittra a Olgy Fierzové
Bez lásky, bez lidskosti, bez soucítění člověka s člověkem nic neobstojí.
Přemysl Pitter

21. června 1895 – před 120 lety – se narodil Přemysl Pitter

Rok 2015 je rokem, kdy si připomínáme 120 let od narození humanisty, obrodného pracovníka a vychovatele P. Pittra. Toto výročí připomněla ve svém pořadu Kalendárium i Česká televize. http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095927644-kalendarium/

V roce 2015 byla tomuto výročí věnována řada aktivit: 19. února proběhla na MŠMT akreditovaná konference Odraz 1. světové války ve škole a ve společnosti, jejíž druhá část věnovaná osudům P. Pittra nesla název Přemysl Pitter. Cesta vojáka první světové války k humanismu a pacifismu.

v parku

Dne 14. května se ve Společenském sále NPMK uskutečnilo slavnostní shromáždění  Záchrana židovských dětí (a nejen jich) po osvobození - květen 1945, během kterého byla ve velmi důstojné atmosféře připomenuta Pittrova záchranná „akce zámky“. Vzpomínkové akce, která také upozornila na 70. výročí ukončení 2. světové války, se zúčastnil mimo jiné i Pavel Kohn, který prošel Terezínem a několika koncentračními tábory a následně se setkal s P. Pittrem a jeho švýcarskou spolupracovnicí Olgou Fierzovou. Další z židovských „dětí P. Pittra“ byla i paní Judis Urbanová.  Slavnostního shromáždění se také zúčastnil Hans Wunder, zástupce německých „dětí P. Pittra“ a bývalé vychovatelky dětí v zámeckých ozdravovnách paní Jarmila Danešová a paní Blanka Sedláčková. 

Výročí si připomínáme i četnými zápůjčkami výstav: bannerová výstava Příběhy bezvýhradné lidskosti. Přemysl Pitter, výjimečná postava v dějinách 20. století byla ke zhlédnutí na ZŠ Na Dědině, Praha 6, v synagoze ve Čkyni, v Informačním centru MČ Praha 3, o prázdninách bude v evangelickém kostele ve Strážném – Herlíkovicích v Krkonoších a na podzim bude vystavena v Kulturním domu v Kamenici.

Další výstava Evropský humanista Přemysl Pitter byla zapůjčena Krkonošským muzeem ve Vrchlabí, v současné době je ke zhlédnutí  až do října v prostorách sboru ČCE v Berouně.  

v květnu

Zároveň probíhá bohatá přednášková činnost o životě a díle P. Pittra, kterou jako lektorka realizuje pracovnice APP dr. L. Lajsková. Účastníky jsou žáci a studenti všech stupňů škol, např. 18. 6. proběhla beseda „Evropský humanista P. Pitter“ pro 46 studentů a 3 pedagogy ze střední školy Pedagogická a sociálna akadémia sv. Andreja-Svorada a Benedikta v Trenčíně ve Slovenské republice.

Připomínka odkazu P. Pittra pronikla i do zahraničí: prostřednictvím zápůjčky archiválií na prestižní výstavu 1945 – Niederlage. Befreiung. Neuanfang (24.4. – 25. 10. 2015 v Deutches Historisches Museum v Berlíně)  a zazněla také v ruštině – začátkem června na konferenci o výchově a vzdělávání  v Petrohradě vystoupila dr. Lajsková s příspěvkem Humanismus Přemysla Pittra na základě ideí J. A. Komenského. A Velvyslanectví ČR v Izraeli připravilo ve spolupráci s NPMK a s Nadačním fondem P. Pittra a O. Fierzovou  open air výstavu na pozemku úřadu v Zeitlin Str. v Tel Avivu s názvem Righteous Among the Nations, která bude na podzim prezentována pro Evropský parlament ve Štrasburku.

Chystáme i publikace: příspěvky z konference Odraz 1. světové války ve škole a ve společnosti vyjdou tiskem a koncem června bude vydána publikace Přemysl Pitter: „Nečekejme na velké chvíle!“ „Akce zámky“ (1945 – 1947) v zrcadle korespondence z let 1946 – 1990, kterou uspořádala Lenka Lajsková.

© Národní pedagigické muzeum a knihovna J. A. Komenského 2013–2024