Archiv Přemysla Pittra a Olgy Fierzové
Bez lásky, bez lidskosti, bez soucítění člověka s člověkem nic neobstojí.
Přemysl Pitter

Dopis 18

18. dopis                                                                                                                    Enfield  4. března 1946

 

Drazí!

Tak dneska jsem tu právě 2 měsíce. Počítal jsem tak nejvýše se 6 týdny a uvažuji, jsou-li výsledky úměrné ztrátě drahocenného času. Ale to se nikdy neví napřed. Snad budu mít v Ženevě a v Curychu lepší a rychlejší výsledky. Navázal jsem tu však nová cenná přátelství a utužil staré. I věcné příspěvky (textilie) jsou jedním z výnosů mé cesty. Také zkušenosti, kterých jsem tu nabyl, nejsou k zahození.

Právě jsem odevzdal ve Foreign Office na jméno naší přítelkyně svůj kufr. Je v něm ovoce, které posílá Ruth Fry s pozdravy Olze, čokoláda a čaj od Grace dtto, a tins od Joyce. Plnící péro není ještě hotové (na prodej nejsou, toto je pro Grace na zvláštní zakázku) a Grace je pošle Olze poštou. Až budeš, Olgo, děkovat, pozvi  srdečně na léto do Prahy (dokud ještě máme zámky).  – Kufr bude v Praze asi za týden.

Na cestě z Londýna stavěl jsem se u Grace, abych se s ní rozloučil, a našel tam dopis č. 20. Protože jsem vyřízenou korespondenci dal rovněž do kufru, jdoucího do Prahy, nevím teď, které dopisy jsem již dostal a zdali jsem dostal i 18. a 19. Prosím Tě, podívej se, Olgo, do mého posledního dopisu, který dopis jsem naposledy kvitoval, a sděl mi to hned v příštím dopise. Čekám dychtivě na zprávu, co říkal Dr. Kohout mým dopisům a co hodlá dál podniknout.

Už mám lístky do letadel Londýn – Paříž a Paříž – Ženeva. Do Paříže letím zítra ráno v úterý 5., do Ženevy v sobotu 9.

Přikládám lístek pro Ing. Skalického. Jeho známý B. Weston  zemřel za války. Ing. Boag však nabízí sám všecku pomoc jemu i jeho rodině.

Dostal jsem telegram od Marušky Kokoškové, že mne čekají, ale že Henri R. bude mimo Paříž. Lituji toho velmi, ale nemohu se kvůli němu zdržet. Zato ho pozvu do Prahy při jeho návratu ze Švédska.

Psal mi Jos. Hor. Ležel s horečkou, když tam byli tatínek s Klárou. Na prohlídce mu našli otevřenou tbc. Půjde na roentgen do Bernu. Hodlám zařídit, aby byl vystřídán a umožněno mu léčení v některé švýc. sanatoriu. Koho navrhujete na jeho místo k českým dětem v sanatoriu?

Dnes budu večeřet s Elsou a pak pojedu do Londýna, kde mám zamluvený pokoj v hotelu blízko nádr. Victoria, protože 6.30 ráno musím být už v letecké kanceláři, odkud jedeme na letiště v Croydonu.

Když nám teď berou děti, jejichž rodiče jdou s transporty, neměli bychom se soustředit na péči o děti pozůstalé (bez rodičů, ztracené)?

Grace je ochotna pětilibr. bankovky zde vyměnit, ale musela bys je poslat v dopise doporučeně. Myslím, že to u nás není dovoleno. Poraď se s naší přítelkyní  N. Ta má možnost to poslat.

Tak příští dopis z Paříže nebo Ženevy, dá-li Bůh.

 

Srdečně všecky zdraví

Váš Přemysl

 

CAPP-00226       ČAPP 40

© Národní pedagigické muzeum a knihovna J. A. Komenského 2013–2024