Dne 21. 9. v 17.00 hodin Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského ve Valdštejnské ulici v Praze 1 představilo obrazy mimořádného izraelského malíře českého původu Jehudy (Jiřího)Bacona, inspirované zážitky z Terezína a Osvětimi. Jehuda Bacon pochází z Ostravy, ve světě o něm bylo natočeno několik dokumentárních filmů a knih. Výstava „Jsem Jehuda Bacon. Holocaust a poválečná doba očima izraelského malíře českého původu nabízí nejen obrazy, které zachycují dramatické události holocaustu, ale i autorův nový životní optimismus a víru v lásku člověka. Ze zdravotních důvodů se autor osobně vernisáže nezúčastnil, byli však přítomni lidé, se kterými se dodnes setkává. Jeho osobní odkaz pro všechny zazní v proslovu, který byl před 3 týdny natočen v Jeruzalémě u něj doma.
Jehuda Bacon:
- Vystavuje v Praze podruhé své obrazy inspirované zážitky z Terezína a Osvětimi.
- Prahu dříve navštívil spolu s dalšími pamětníky ze skupiny tzv. Birkenau Boys, která musela v Osvětimi-Březince pracovat pro Mengeleho.
- Bacon pochází z Ostravy a v roce 1942 byl s rodiči a sestrou deportován do Terezína.
- Baconovi se podařilo zachránit dopisy O. Kafkové a po válce je přivezl do Palestiny, pak je předal Maxu Brodovi.
- Byl klíčovým svědkem v procesu proti A. Eichmannovi v Izraeli.
- Žije a dosud pracuje v Izraeli a intenzivně se zapojuje do vzdělávání mládeže.
-
Spolupracuje s Národním pedagogickým muzeem, které s ním natočilo dokumentární film.
Během vernisáže byla představena stejnojmenná publikace o životních osudech a tvorbě J. Bacona s využitím autentických vzpomínek umělce.
Slavnostní zahájení výstavy proběhlo 21.9. 2017 za velkého zájmu veřejnosti. Vernisáže se účastnili i představitelé velvyslanectví – velvyslanec SRN Dr. Christoph Israng, z Velvyslanectví Polské republiky se dostavila paní Marzena Krajewska, rada velvyslanectví. Dále byla ředitelkou NPMK dr. Pánkovou přivítána RNDr. Zuzana Matušková, náměstkyně MŠMT pro řízení ekonomické sekce. J. Bacon se bohužel kvůli svému zdravotnímu stavu nemohl vernisáže zúčastnit, přesto mohli účastníci akce zhlédnout umělcovu zdravici, která byla natočena v Izraeli přímo v Jehudově jeruzalémském ateliéru.
Během hudebního programu vystoupila houslistka Magdaléna Mašlaňová, zástupce koncertního mistra v České filharmonii a klavíristka Kateřina Košťálová, manažerka Kühnova dětského sboru.
Ke stažení: plakát akce, pozvánka, tisková zpráva
J. Bacon ve svém ateliéru v Jeruzalémě v r. 2014, foto P. Šolar.
J. Bacon je nejen celosvětově uznávaným výtvarníkem, ale také mezinárodně respektovanou osobností, která poskytuje médiím rozhovory týkající se holocaustu a zejména v Německu a Rakousku pořádá besedy pro mládež. Zároveň jde o charismatického člověka, který i ve svém pokročilém věku má co říci zejména mladé generaci. Přestože již od roku 1947 žije v Izraeli, na svoji původní vlast stále vzpomíná a je s ní v kontaktu.
Umělec zpracovával i hrůzné zážitky z období holocaustu.
Obrazy J. Bacona jsou vícevrstvými uměleckými syntézami s nekonvenčním napětím. Na jedné straně jsou jeho práce inspirovány traumatickými zážitky mladistvého v ghettu Terezín a v koncentračních táborech Osvětim-Birkenau, Mauthausen a Gunskirchen. Na druhé straně J. Bacon neustále usiluje prostřednictvím svých obrazů o smíření se svou minulostí. Umělec používá inkoust jako médium, štětce a pera jako nástroje, zobrazuje a současně deformuje lidskou tvář. Znovuobjevením barvy, hraním si s tvary a ladnými pohyby otevírá v současném umění široké obzory.
Obraz J. Bacona věnovaný památce P. Pittra.
Z pozdější tvorby J. Bacona.