Archiv Přemysla Pittra a Olgy Fierzové
Bez lásky, bez lidskosti, bez soucítění člověka s člověkem nic neobstojí.
Přemysl Pitter

Pavel Kohn

Narodil se v roce 1929 v Praze. Přežil Terezín, Osvětim a Buchenwald, jeho celá rodina v nacistických koncentračních táborech zahynula. Po zotavení v ozdravovně na zámku Štiřín se rozhodl zůstat v Československu. Vystudoval dramaturgii, živil se jako publicista. V roce 1967 emigroval s celou rodinou do Spolkové republiky Německo, zde působil v redakci rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Po listopadovém převratu 1989 publikuje i v České republice, v roce 2011 vyšlo 2. vydání jeho knihy Zámky naděje – děti Přemysla Pittra vzpomínají.

 

Plnou verzi DVD „Křižovatky osudů“ s životními osudy tzv. „dětí P. Pittra“ lze zakoupit v muzejním obchodě ve Valdštejnské ul.

Kohn a Fantl po skončení akce Zámky
P. Kohn (vpravo) a Tomáš Fantl po skončení „akce zámky“.

V předmluvě napsal: „Byli to P. Pitter a O. Fierzová, dvě jména, která se v každém vzpomínání těchto poválečných dětí a mladistvých jistě ne neprávem objevují a prostřednictvím jejich činů, jak se zdá, poměřovaly celý svůj život.“ P. Kohn žije se svojí manželkou Rut, malířkou a ilustrátorkou, a s dětmi a vnoučaty v Německu, často navštěvují Prahu.

Kohn 2010
P. Kohn v r. 2010.

Kohnovi 2011
P. a R. Kohnovi u stromu P. Pittra v Aleji spravedlivých Památníku Jad Vašem v Jeruzalémě v r. 2011.

K přečtení: ukázka z knihy Zámky naděje od Pavla Kohna
citace: KOHN, Pavel. Zámky naděje: děti Přemysla Pittra vzpomínají. 2. vyd. Chomutov: L. Marek, 2011, s. 97-109. ISBN 978-80-87127-30-8. 

© Národní pedagigické muzeum a knihovna J. A. Komenského 2013–2024